Şaşılık

   

Şaşılık

    Bir yenidoğanın ilk aylarında zaman zaman gözünü sağa sola kaydırması normal olabilir. Ancak bebek 4-6 aylıkken gözler genellikle düzleşir. Bir ya da her iki göz de kayma, dışarıya, yukarıya veya aşağıya doğru  devam ederse – muhtemelen bu şaşılık denen bir durumdan kaynaklanıyor olabilir.

Şaşılık genellikle erken tanı konup tedavi edildiğinde düzeltilebilir . Çok uzun süre beklemek veya tedavi etmemek kalıcı görme kaybına neden olabilir.

Şaşılık hakkında

Şaşılık, gözlerin aynı anda aynı yöne bakmamasıdır. Gözler içe dönebilir (ezotropya”), dışa (ekzotropya), yukarıya (hipertropya) veya aşağıya (hipotropya) dönebilir. Bazen şaşılık ara ara değil sürekli olabilir. Ancak bazen çocuk yorulduğunda veya çok yakından bir objeye baktığında göze çarpar.

Şaşılık doğumda veya çocukluk çağında gelişebilir. Çoğu kez, kasları gözleri hareket ettiren ve ailesel olabilen bir sorundan  kaynaklanır.

Şaşılığı olan çoğu çocuğa 1 ila 4 yaşları arasında teşhis konur. Nadiren, bir çocukta 6 yaşından sonra şaşılık gelişebilir. Böyle bir durumda çocuğun diğer nedenleri ekarte etmek için hemen bir doktora görünmesi önemlidir.

Görmeyi nasıl etkiler?

Gözler aynı anda bir yöne bakmazsa  düz veya daha düz olan göz daha baskın hale gelir. Bu gözün görme gücü (keskinliği) normaldir; çünkü göz ve beynin bağlantısı, gerektiği gibi çalışmaktadır. Ancak kayan göz veya zayıf olan göz  doğru odaklanmaz ve beyin ile olan  bağlantısı doğru şekilde oluşturulmaz.

Şaşılık tedavi edilmezse, beyin eninde sonunda  zayıf yada kayan gözün görüntüleri görmezden gelir. Görme bulanık olabilir veya bir çocuk 3 boyutlu göremez (derinlik algılaması olarak da adlandırılır). Görmedeki bu değişikliğe ambliyopi yada “tembel göz” denir . Bu sorunlar tedavi edilmedikleri takdirde kalıcı olabilir.

İşaret ve Belirtiler

Çoğu şaşılık hastası göz sorunlarından şikayet etmez veya görmelerinde değişiklik fark etmez. Genellikle, aileden biri,bir öğretmen yada bir sağlıkçı tarafından kişide kayma olduğu farkedilir.

Bazı çocuklar çift görüşten şikayet edebilir (yalnızca biri cismi baktığında iki iki görme) veya genel olarak nesneleri görmekte zorlanırlar. Kayması olan ve henüz konuşmayan daha küçük çocuklar ise  başlarını daha net görmek için eğebilirler.

Çocuğunuzda bu belirtilerden herhangi biri varsa, doktorunuza bildirin. İhtiyaç duyulursa, muayene için bir pediatrik oftalmoloğa başvurabilir.

Tedavi

Şaşılık tedavisi aşağıdakileri içerebilir:

  • Gözlük
  • Göz Kapama
  • göz Damlası
  • Göz kas cerrahisi

Bazen gözlük takmak gözleri düzeltmek için yeterlidir. Değilse, bir çocuğa günde birkaç saat boyunca sağlam göze kapama verilebilir. Bu ek düzeltme, zayıf gözün “görme” işlevini yerine getirmesini sağlar. Zamanla, zayıf gözdeki kaslar ve görme güçlenir.

Bebeğin ve küçük çocukların aileleri için göz kapamauygulaması zor olabilir. Çoğu çocuk buna alışıyor ve  sabahları giyinmek gibi gözü kapatmakta günlük rutinin bir parçası haline gelebiliyor.

Bazen de, çocuk göz kapamayı reddedecektir. Bu gibi durumlarda, göz damlası ( atropin damlası ) kullanılabilir . Tıpkı göz kapamasının sağlam gözdeki görüntüyü engellemesi gibi, atropin de geçici olarak o gözün görüntüsünü bulanıklaştırır. Bu zayıf gözü daha da güçlendirir, böylece göz kasları ve görme daha güçlü olur.

Gözlükler, göz kapaması ve / veya atropin damlaları çocuğun şaşılığını düzeltmezse, göz kası cerrahisi önerilebilir. Cerrahi, gözün kaymasına neden olan kasları gevşetmeyi veya sıkılaştırmayı içerir. Çoğu çocuk ameliyatın yapıldığı gün evine dönebilir.

Görünüm

Şaşılıklı çocuklar genellikle tedaviye erken başlanırsa kalıcı görme kaybı olmayacaktır. Bu çok önemlidir çünkü gözler ve beyin arasındaki anahtar bağlantılar yaklaşık 8 yaşına kadar oluşur.

Şaşılık erken teşhis ve tedavi  edilirse; bir çocuğun kaymasının düzelmesi, iyi görüş ve derinlik algısı geliştirme şansı o kadar iyi olur. Çalışmalar, daha büyük çocukların ve gençlerin (ve hatta şaşılıklı birçok yetişkinin) tedaviden hala yararlanabileceğini göstermektedir.

Şaşılık sosyal yönü de gözden kaçırılmamalıdır. Şaşılığı düzeltilmiş gözler, yetişkinlerde ve çocuklarda sağlıklı bir özbenlik için önemlidir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ