Göz Tembelliği Hakkında Gerçekler

Göz tembelliği nedir?

Beyin ve gözler görmeyi sağlamak için birlikte çalışır. Göz retina olarak bilinen gözün arka kısmında ışığı odaklar. Daha sonra retinadaki hücreler sinir sinyallerini tetikleyerek göz sinirleri yoluyla beyne iletim yapar. Ambliyopi  bir gözün beyin ile düzgün çalışmaması durumunda ortaya çıkan görme azlığında  kullanılan tıbbi terimdir. Gözün kendisi normal görünmesine rağmen, çeşitli nedenlerden dolayı beyin diğer gözü tercih eder. Bu durum aynı zamanda,  göz tembelliği olarak adlandırılır.

Göz tembelliği ne kadar yaygındır?

Göz tembelliği çocuklar arasında görme azlığının en sık nedenidir ve yaklaşık olarak  her 100 çocuktan 2-3 tanesini etkiler. Erken çocukluk döneminde tedavi edilmezse göz tembelliği genellikle yetişkin yaşlarda da devam etmektedir. Aynı zamanda genç ve orta yaşlı erişkinler arasında monoküler (tek göz) görme kaybının en sık nedenidir.

Göz tembelliğinin sebebi nedir?

Göz tembelliğine gözün açıkça odaklanmasını  engelleyen herhangi bir durum neden olabilir. Ambliyopi şaşılık denilen iki gözün aynı yöne bakmaması durumundan kaynaklanabilir. Şaşılıkta gözler içe(ezotropya) yada dışa(Ekzotropya) kayabilir.Bazen de, ambliyopi katarakt gibi gözün ön kısmında bir pusun-engelin neden olduğu bir durumdan kaynaklanabilir.

Göz tembelliğinin  yaygın bir nedeni de bir gözün diğer göz kadar yeterince odaklanamamasıdır.  Bir göz diğer gözden daha fazla miyop, hipermetrop yada astigmat olduğunda oluşabilir. Bu terimler, ışığın retinaya odaklanma durumuna göre adlandırılır. Gözün önden arkaya doğru olan mesafesi çok kısa olduğu zaman hipermetropi oluşur. Bu gözler uzağa daha iyi odaklanırken yakındaki objelere odaklanmakta güçlük yaşarlar. Göz çok uzun olduğunda miyopi ortaya çıkar. Miyop gözler yakın nesnelere  daha iyi odaklanma eğilimindedir. Astigmat ile gözler hem yakın hem uzaktaki nesneler düzensiz bir şekilde kırık gözükür.

Çocuklarda  Ambliyopi Nasıl  Tedavi Edilir?

Ambliyopi tedavisi çocuğun zayıf gören gözünü kullanmaya zorlamayı içerir. Ambliyopi tedavisi için iki yaygın yol mevcuttur:

Kapama tedavisi

Bir yapışkan bant daha güçlü gören göz üzerine haftalardan aylara değişen sürelerde takılır. Bu terapi çocuğu tembel gözünü kullanmaya zorlar. Kapama zayıf gören gözünde görme katılmasını sağlar ve beynin görme merkezlerini uyararak bu bölgelerin gelişmesine yardımcı olur.

Daha önce, göz doktorları ambliyopi tedavisinin büyük çocuklar için çok az yararı olacağını düşünmekteydi. Ancak, çalışmalardan elde edilen sonuçlar yaşları 7 ila 17 yaşları arasında değişen birçok çocukta ambliyopi tedavisinin yararlı olduğunu gösterdi. Bu çalışmalar çocuklarda ambliyopi tedavisinde yaşın tek başına tedaviye karar vermek için bir faktör olarak kullanılmaması gerektiğini göstermektedir.

Atropin

Atropin denilen bir ilacın iyi gören göze damlatılarak geçici görme bulanıklığı oluşturur ve odaklanmayı güçleştirir böylece çocuk özellikle  yakın nesnelere odaklanırken tembel gözünü daha fazla kullanmaya başlar . Yapılan bir araştırma da günde bir kez etkilenmemiş göze damlatılan atropinin kapama kadar etki ettiğini göstermiştir. Bazen ebeveynler ve çocuklar için Atropin göz damlalarının  kullanmak daha kolaydır.

Ambliyopi yetişkinlerde tedavi edilebilir mi?

Araştırmalar şu an için çok sınırlıdır ve bilim adamları yetişkinlerde ambliyopi tedavisinde başarı oranını tam olarak bilmemektedir. Yaşamın ilk yedi ila on yıllarında, görsel sistem hızla gelişir. Büyüme ve gelişme döneminde göz ile beynin arasındaki önemli bağlantılar oluşturulur. Bilim adamları, yetişkinlerde ambliyopi tedavisinin görmeyi iyileştirebileceğini  araştırımaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ