Şalazyon Nedir?

Şalazyon

Şalazyon, tıkanmış bir yağ bezi yüzünden göz kapağında görünen küçük bir şişliktir. Genellikle arpacığa benzer fakat daha küçük ve daha az ağrılıdır. Üst veya alt göz kapağında gelişebilir ve tedavi olmadan yaklaşık bir ay içinde kaybolabilir.

Ancak, bir şalazyonunuzun olduğunu düşünüyorsanız ve özellikle görmenizi engelleyecek kadar büyükse, bir doktora görünmelisiniz. Nadiren de olsa, şalazyon cilt kanserinden kaynaklanır.

Sebepler ve risk faktörleri

Şalazyon meibomian denen yağ bezlrinin gözkapağında tıkanıklığından kaynaklanan şişlikle karakterizedir. Meibom bezleri hem üst hem de alt göz kapaklarında yağ salgısı üretir.

Bazı insanlarda şalazyon gelişme olasılığı daha yüksek olabilir. Risk faktörleri şunlardır

  • Kirli eller
  • Şalazyon öyküsü
  • Rosacea, seboreik dermatit ve diğer cilt rahatsızlıkları
  • Tüberküloz(verem)
  • Viral enfeksiyonlar

Şalazyon belirtileri

Şalazyonun en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Daha önce hiç görmediğin göz kapağında sert bir yumru
  • Gözlerde sulanma artışı
  • Bulanık veya engellenmiş görme
  • Işığa duyarlılık

Teşhis

Çoğu vakada, bir doktor bu durumu, göz kapağınızdaki şişliği yakından inceleyerek teşhis edebilir. Doktorunuza, semptomlarınızdan bahsederek şişliğin bir şalazyon, arpacık veya başka bir şey olup olmadığını size söyleyecektir.

Tedavi

Şalazyonun tedavisi değişir. Bununla birlikte, çoğu durumda, kendi başına kaybolacaktır. Çünkü bu bir enfeksiyon değildir ve antibiyotikler yararlı değildir.

Evde bakım

Her seferinde yaklaşık 10 dakika boyunca göz kapağınıza günde birkaç kez sıcak bir pansuman uygulamalısınız. Bu, tıkanmış yağ bezlerindeki yağları yumuşatarak şişmeyi azaltabilir. Bu, aynı zamanda kendi başına şişliğin boşaltılmasına da yardımcı olmalıdır. Doktorunuz, şişliğin boşalmasına yardımcı olması için günde bir kaç kez  masaj yapmanız gerektiğini de söyleyebilir.

Bu seçeneklerden birini denemeden önce ellerinizin ve kullandığınız pansuman bezlerinin temiz olduğundan emin olun.

Tıbbi tedavi

Şalazyon yaklaşık bir ay içinde geçmezse, tedavi alternatifleri için doktora gitmelisiniz.Şalazyon tedaviden sonra iyileşmezse, cerrahi olarak çıkarılması veya steroid enjeksiyonu gerekebilir. Bu, büyümeye devam ederse, görüş alanınızı engelliyorsa veya bir astigmatizmaya yol açarsa özellikle bu tedaviler düşünülebilir.

Cerrahi genellikle son çare. Nadiren gereklidir; çünkü çoğu şalazyon, sıcak pansuman yada steroid enjeksiyonuyla  temizlenir.

Çok nadir durumlarda, şalazyon cilt kanserinden kaynaklanabilir. Büyümeye devam ederse veya tedaviyle düzelmezse doktorunuz biyopsi yapabilir.

Reyhan Oğurel Göz Kliniği Randevu Al

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ