Presbiyopi

Presbiyopi, gözlerinizin yakınlardaki nesneler üzerinde odaklanma yeteneğinin aşamalı olarak kaybedilmesidir. Yaşlanmanın doğal, sıklıkla sinir bozucu bir parçası. Presbiyopi genellikle 40’lı yaşların başında farkedilir ve 65 yaşına kadar kötüleşmeye devam eder.

Kitapları ve gazeteleri okuyabilmeniz için  kol uzunluğunda tutmaya başladığınızda, presbiyopinin başladığını anlayabiliriniz. Temel bir göz muayenesi presbiyopiyi tespit edebilir. Durumu gözlük veya kontakt lenslerle düzeltebilirsiniz. Ameliyatı da düşünebilirsiniz.

Belirtiler

Presbiyopi kademeli olarak gelişir. 40 yaşından sonra şu işaretleri ve belirtileri görebilirsiniz:

 • Harfleri daha net hale getirmek için okuma materyalini uzak tutma eğilimi
 • Normal okuma mesafesinde bulanık görüntü
 • Okuduğunuz veya yakın çalışmanızın ardından göz rahatsızlığı veya baş ağrısı

Yorgunsanız, alkol kullanıyorsanız ya da loş ışıklı bir bölgede yaşıyorsanız bu belirtilerin daha kötü olduğunu fark edebilirsiniz.

Sebepler

Bir görüntü oluşturmak için, gözünüz nesnelerden yansıyan ışığı odaklamak için korneayı ve lensi kullanır. Kornea gözünüzün açık, kubbe şeklindeki ön yüzüdür. Lens, yeşil mercimek boyutunda  bir yapıdır. Bu yapıların her ikisi de, görüntüyü gözün iç arka duvarı üzerinde bulunan retinaya odaklamak için gözünüze giren ışığı kırar.

Lens, korneadan farklı olarak, biraz esnektir ve onu çevreleyen dairesel bir kas yardımıyla şeklini değiştirebilir. Uzaktan bir şeye baktığınızda dairesel kas gevşer. Yakındaki bir şeye baktığınızda, kas sıkışır, nispeten elastik lensin eğriliğini ve odaklanma gücünü değiştirmesine olanak tanır.

Presbiyopi yaşlanma ile ortaya çıkan göz merceğinin sertleşmesinden kaynaklanır. Mercek daha az esnek hale geldiğinden, yakındaki görüntülere odaklanmak için şekil değiştiremez. Sonuç olarak, bu görüntüler retinaya  odaklanamaz.

Risk faktörleri

Aşağıdaki belli faktörler,presbiyopi gelişme ihtimalini arttırabilir:

 • Yaş: Yaş, presbiyopi için en büyük risk faktörüdür. Neredeyse herkeste 40 yaşından sonra bir miktar presbiyopi gelişir.
 • Diğer tıbbi durumlar: Diyabet, multipl skleroz veya kardiyovasküler hastalıklar gibi  bazı hastalıklar, 40 yaşından önce ortaya çıkan  ‘prematür presbiyopi’ riskini artırabilir.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar antidepressanlar, antihistaminikler ve diüretikler de dahil erken presbiyopik semptomlarla ilişkili olabilir.

Testler ve teşhis

Presbiyopi temel bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Tam bir göz muayenesi bir seri testi içerir. Göz doktorunuz garip değişik aletleri kullanabilir, parlak ışıkları doğrudan gözlerinize doğrultabilir ve bir dizi lens taraması isteyebilir. Her test, doktorunuzun görme de dahil olmak üzere gözlerinizin farklı bir yönünü incelemesini sağlar.

Tedaviler ve İlaçlar

Tedavinin amacı, gözlerinizin yakınlardaki nesneler üzerinde odaklanamamasını telafi etmektir. Tedavi seçenekleri düzeltici lensler takmak, refraktif cerrahi  veya lens implantlarıdır.

Gözlük

Gözlükler, presbiyopi kaynaklı görme sorunlarının düzeltilmesi için basit, güvenli bir yoldur. Gözlüğün sizin için uygun olup olmadığını göz doktorunuza sorun.

Çoğu  okuma gözlüğü gücü +1.00 diyopter (D) ila +3.00 D arasında değişir. Okuma gözlüğü seçilirken:

 • Daha düşük güçlerle başlayarak, rahatça okumanızı sağlayan büyütme bulana kadar farklı güç deneyin.
 • Her numarayı, rahat bir mesafede tutulan okuma materyali üzerinde test edin
 • Reçeteli gözlük: Başka görme probleminiz yoksa, yalnızca okumak için gözlük alabilirsiniz.
 • Bifokaller: Bu gözlükler, görünür bir yatay çizgileri olan  ve çizgi olmayan (progresif mercekler) olmak üzere iki şekilde olur.
 • Üç odaklı gözlükler: Bu gözlükler, yakın çalışma, orta mesafe görüş – bilgisayar ekranları gibi – ve uzak görüş için düzeltmelere sahiptir. Üç odaklı  gözlüklerde görüntü çizgilerle veya aşamalı merceklerle sağlanır .

Kontak lens

Gözlük takmak istemeyen insanlar, presbiyopi nedeniyle görme problemlerini iyileştirmek için genellikle kontak lensleri dener. Göz kapakları, gözyaşı kanalları veya gözlerinizin yüzeyiyle ilgili belirli problemleriniz varsa, bu seçenek sizin için uygun olmayabilir.

Çeşitli lens türleri mevcuttur:

 • Bifokal kontakt lensler. Bifokal kontakt lensler uzak ve yakın mesafelerde düzeltme sağlar. Bir çeşit iki odaklı mercektir, merceğinalt kısmı okuma i, üst kısmı ise uzak içindir. Bunlara sıklıkla uyulması zordur ve sıklıkla tatmin edici sonuçlar vermezler.Bunları deneme süresi boyunca deneyebilirsiniz, bu mercek stillerinden birinin sizin için uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Monovizyon kontakt lensler. Monovision kontakt lensleriyle bir gözdeki (genellikle baskın göz) uzak görüş için kontakt lens ve diğerine de yakın görme için bir kontakt lens takarsınız. Baskın göz genellikle bir fotoğraf çekmek için bir kamera ya baktığınızdaki gözünüzdür.
 • Değiştirilmiş monovizyon. Bu seçenekle bir gözünüze iki odaklı veya çok odaklı bir kontakt lens,  diğerinede (genellikle baskın göz) uzak mesafeye ayarlanmış bir kontak lens takarsınız. İki gözü uzak mesafe için, bir gözünüzü de okumak için kullanmış olursunuz.

Refraktif cerrahi

Refraktif cerrahi korneanın şeklini değiştirir. Presbiyopi için bu tedavi,  gözlerdeki yakın görmeyi iyileştirmek için kullanılır. Monovizyon kontak lensleri giymek gibi bir şeydir bu aslında. Ameliyattan sonra dahi yakın görme için gözlük kullanmanız gerekebilir.

Olası yan etkileri hakkında doktorunuzla konuşun, çünkü bu işlem geri dönüşsüzdür. Ameliyat öncesi bir süre monovizyon kontakt lensleri denemek isteyebilirsiniz.

Refraktif cerrahi işlemler şunları içerir:

 • İletken keratoplasti. Bu prosedür, kornea çevresinde küçük lekeler oluşturmak için radyo frekansı enerjisini kullanır. Isı kornea kenarının hafifçe küçülmesine neden olur ve korneanın eğimi bu şekilde artar sonuçta gözün odaklama kabiliyeti de artmış olur. İletken keratoplastinin sonuçları değişkendir ve etkisi uzun süre devam etmeyebilir.
 • Lazer yardımlı yerinde keratomileusis (LASIK). Bu prosedürle göz doktoru korneadan ince, menteşeli bir flep yapar. Daha sonra  kemerli şeklini düzleştirmek için korneanın merkezindeki katmanları incelten bir excimer lazer kullanır.Bir excimer lazer, ısı üretmemesi nedeniyle diğer lazerlerden farklıdır. Excimer lazer kullanıldıktan sonra, ince korneal flep yeniden konumlandırılır.
 • Lazer yardımlı subepitelyal keratektomi (LASEK). Korneaya bir flep oluşturmak yerine, cerrah kornea’nın ince koruyucu örtüsünde (epitel) bir kapak oluşturur. Daha sonra korneanın dış katmanlarını yeniden şekillendirmek ve eğriliğini düzleştirmek için bir excimer lazer kullanır ve daha sonra epitel kapağı yeniden konumlandırır. İyileşmeyi teşvik etmek için birkaç gün boyunca bir bandaj yada kontakt lens takmanız gerekebilir.
 • Fotorefraktif keratektomi. Bu işlem LASEK’e benzer, ancak cerrah epiteli çıkartır. Korneanın yeni şekline uygun olarak doğal olarak büyümesi sağlanır.

Lens implantları

Bazı oftalmologlar, her bir gözdeki merceği çıkarıp  sentetik  mercekle değiştirdikleri bir prosedür uygular. Buna göz içi lens yerleştirilmesi adı verilir.

Presbiyopiyi düzelten  pek çok lens implantları mevcuttur. Bazıları, gözünüzün yakın ve uzaktaki her şeyi görmesini sağlar. Bazıları göz içinde pozisyon veya şekil değiştirir (dengeleyici lens). Ancak, lens implantları yakın görüş kalitenizde düşüşe neden olabilir ve yine de gözlükle okumaya ihtiyacınız olabilir. Olası yan etkilerden bazıları parlama ve bulanıklıktır.

Buna ek olarak bu ameliyat; iltihaplanma, enfeksiyon, kanama ve glokom gibi katarakt cerrahisi ile ilişkili risklerle aynı riskleri taşır.

Korneaya Halka Yerleştirme

Bazı insanlar her bir gözün eğriliğini değiştirmek için  korneanın kenarına küçük bir plastik halka yerleştirmeyi içeren bir presbiyopi tedavisi ile başarı elde etmişlerdir. Geçmişte LASIK ameliyatı olsanız bile, bu seçenek için aday olabilirsiniz.

Bu tedavi prosedürünün sonuçlarını beğenmiyorsanız, göz doktorunuz bu halkaları çıkarabilir ve size diğer tedavi seçeneklerini sunabilir. Korneal halka prosedürünün presbiyopi için diğer cerrahi seçeneklerden daha az riski ve yan etkisi vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ