Prematüre Retinopatisi(ROP)

Prematüre Retinopati (ROP) prematüre bebeklerde görülen bir hastalıktır. Göz içindeki görmemizi sağlayan  sinir dokusu tabakası olan retina içerisinde anormal kan damarlarının oluşmasına,  görülebilmesine neden olur. Bu büyüme retinanın gözün arka tarafından ayrılmasına ve körlüğe neden olabilir.

Bazı ROP vakaları hafiftir ve kendileri düzelir, ancak bazı vakalarda görme kaybını veya körlüğü önlemek için ameliyat gerekebilir. Cerrahi, anormal kan damarlarının büyümesini durdurmak için bir lazer veya başka yollar kullanarak retinal  çekilmelerin önüne geçer.

Farklı derecelerde ROP olduğu için, kullanılan cerrahi yaklaşım her vakada farklılık gösterebilir.

Prematüre retinopatisi, kan damarlarının gözde anormal ve rastgele büyümesine neden olur. Bu anormal damarlar sızıntı veya kanama eğilimi gösterir, bu da retinada skarlara neden olur. Bu skarlar(Yara izi) küçüldüklerinde, retinanın arkadan ayrılmasına neden olan retinayı çekerler.

Prematüre Retinopatisi kan damarlarının retinada anormal                        bir şekilde gelişmesine sebep olur

Retinanın görmenin hayati role sahip bir parçası olduğundan ayrılması körlüğe neden olacaktır.

Anormal gelişen kan damarları göz arkasında retinanın ayrılmasına                                                               neden olur.

Kan damarları gelişmekte olan bir bebeğin retinasının merkezinde gebeliğin 16 haftasından başlayarak annenin hamileliğinin 8. ayına kadar büyür ve dışa doğru gelişerek retina kenarlarına ulaşır. Erken doğan bebeklerde, normal retinal damarın büyümesi bozulabilir ve anormal damarlar gelişebilir ve bu da gözlerde sızıntı ve kanamalara neden olabilir.

ROP kendisini herhangi bir noktada durdurabilir veya tersine çevirebilir, bu nedenle bebek büyüdükçe sıklıkla düzelmektedir. Bazen de, hastalık retinada çekintilere yol açan skarlara neden olabilir.

ROP’un hiçbir belirtisi veya semptomu yoktur. Bunu tespit etmenin tek yolu bir göz doktorunun göz muayenesidir.

Tedavi

ROP ameliyatı , merkezi retinanın (retinanın en önemli diğer Kısmı) korunmasi Için Periferik retinaya ( retinanın kenarlarına) odaklanarak anormal kan damarlarının büyümesini durdurmak için kullanılır . ROP ameliyatı, skarların anormal büyümesini durdurmak ve retina üzerinde çekintisini önlemeye yöneliktir.

Cerrahi, periferik retinada tedaviye odaklandığından, bu bölgelerde oluşacak skarlarnedeniyle bir miktar periferik görme kaybedilebilir. Bununla birlikte, merkezi retinayı koruyarak göz, yine de düz ileriyi görme, renkleri ayırma, okuma gibi hayati işlevleri yerine getirebilir

ROP cerrahisinde en sık kullanılan yöntemler şunlardır:

 • Lazer cerrahisi ,ROP teadavisinin en yaygın türü küçük lazer ışınlarının periferik retinada  anormal kan damarlarını yakmak için kullanıldığı yöntemdir (aynı zamanda lazer tedavisi veya fotokoagülasyon olarak adlandırılır). Bu işlem, her göz için yaklaşık 30-45 dakika sürer.
 • Kriyoterapi , anormal kan damarı büyümesini durdurmak için periferik retinada dondurucu sıcaklıklarla anormal damar büyümesinin önüne geçmek için kullanılır. Uzun yıllar boyunca, kriyoterapi (aynı zamanda kriyocerrahisi olarak da adlandırılır), ROP ameliyatında kabul gören yöntemdi, ancak yerini tamamen lazer tedavisine bırakmıştır.

Retina dekolmanının meydana geldiği daha ileri ROP vakaları için şu yöntemler kullanılır.

 • Skleral çökertme , göz çevresine genellikle silikondan yapılmış esnek bir band yerleştirmeyi içerir. Bant, skleraya veya gözün beyaz bölgesinin çevresine yerleştirilir ve bu da içeri itilmeye neden olur. Bu da, yırtılmış retinayla gözün dış duvarına daha yakın yaklaşmasına ve bu şekilde kalmasına neden olur. Bu ameliyat yaklaşık 1-2 saat sürer.
 • Vitrektomi , gözün ortasındaki vitröz veya şeffaf jelin bir salin (tuz) çözeltisi ile değiştirilmesini içeren karmaşık bir ameliyat.Vitreyi çıkartmak, skar dokusunun çıkarılmasına izin verir ve retina üzerindeki çekintiyi azaltır ve retina çekilmesine engel olur. Vitrektomi birkaç saat sürebilir.Bebeğinizin hangi tedaviye ihtiyacı olduğunu doktorunuz belirleyecek ve sizinle görüşecektir.

  Ameliyat

  Bebeğinizin pediatrik oftalmologu işlemi açıklayacak ve sorularınızı cevaplayacaktır. Bu, anlamadığınız herhangi bir şey hakkında soru sormak için iyi bir zamandır.

  ROP ameliyatı genellikle genel anestezi (derin bir uyku benzeri duruma neden olan medikasyon) veya derin sedasyon (hastayı prosedürün farkında olmamakla birlikte genel anestezi gibi derin uyku sağlayan medikasyon) altında yapılır.

  Lazer cerrahisinde veya kriyoterapide kesi veya dikiş bulunmamasına rağmen, prematüre retinopatisi için cerrahi prosedürlerin hepsi bebeğe sedasyon ve ağrı kesici ilaçlar veya genel anestezi verilmesini gerektirir.

  Lazer cerrahisi ve kriyoterapi genellikle sedasyon ve ağrı kesici ilaçlarla çocuğun yatağında yapılır. Skleral tokal ve vitrektomi ameliyatları genel anestezi gerektirdiğinden bir ameliyathanede yapılırlar. Tüm prosedürler için bebeğinizin solunumu ve kalp atış hızı ameliyat sırasında yakından izlenecektir.

  Çocuğunuz, her prosedürden önce  gözbebeğini  genişletmek için göz damlası alacaktır. Ameliyat sırasında göz kapağı spekulumu adı verilen bir araç ile, gözün kapanmasını önlemek için göz kapaklarının altına nazikçe yerleştirilecektir.

  Skleral çökertme ve vitrektomi sonrası göz ped ile kapatılır, ancak lazer veya kriyoterapiden sonra kapatılmaz. Hastanede kalmanın gerekli olup olmadığı çocuğun tıbbi durumuna ve ameliyat sırasındaki yaşına bağlı olacaktır.

  Çocuğunuzun Bakımı

  Hastaneye kabul gerekli değilse, işlemden yaklaşık bir saat sonra çocuğunuzu evinize götürebilirsiniz. ROP ameliyatının takiben, çocuğunuza göz damlası kullanması (enfeksiyonu önlemek için) en az bir haftayı içermektedir.

  Gözlerin düzgün iyileştiğinden ve ROP’un geri gelmediğinden emin olmak için, göz muayeneleri göz hekiminin talimatlarına göre planlanmalıdır. Bu genellikle 1-2 haftada birdir. Skleral çökertme için, oftalmolog, çocuğunuzun büyümekte olan gözünü hesaba katmak için her 6 ayda değerlendirecektir.

  Prematüre retinopatisi ameliyatının amacı, hastalığın ilerlemesini durdurmak ve körlüğü önlemektir. ROP cerrahisi iyi bir başarı oranına sahip olmasına rağmen, tüm bebekler tedaviye cevap vermez. ROP ameliyatı geçiren bebeklerin% 25  kadarı bir kısmı ya da tamamen görme yeteneği kaybedilebilir.

  Her türlü ROP tedavisi için çocuğunuzun çevresel (yan) görme derecesinin kaybolacağını unutmayın. Ve ROP ilerlemeyi bıraksa bile, görme hala etkilenebilir.

  Bazı görme kaybı ve komplikasyonlar meydana gelebileceğinden, ROP ameliyatı geçiren herhangi bir çocuğun yetişkinliğe kadar düzenli,  göz muayenelerini olması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ