Kuru Tip Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

Kuru maküler dejenerasyon, 65 yaş üstü kişiler arasında yaygın görülen bir göz bozukluğudur. Makülanın incelmesine bağlı olarak merkezi görme bulanıklığına veya görme azalmaya neden olur. Makula, doğrudan görüş hattınızdaki net görmeden sorumlu retinanın parçasıdır.

Kuru maküler dejenerasyon ilk önce bir gözde gelişebilir ve sonra her ikisini de etkileyebilir. Zamanla görmeniz kötüleşir, bu da okuma, araba kullanma ve yüz tanıma gibi şeyleri yapma becerinizi etkileyebilir. Ancak bu, tüm gömenizi kaybedeceğiniz anlamına gelmez.

Erken teşhis ve kişisel bakım önlemleri, kuru maküler dejenerasyona bağlı görme kaybını geciktirebilir.

Belirtiler

Sarı Nokta Hastalığında Görme

 • Bükülmüş düz çizgiler gibi görsel bozulmalar
 • Bir veya iki gözdeki merkezi görme azalması
 • Okuduğunda veya yakın işi yaparken daha aydınlık ışığa duyulan ihtiyaç
 • Loş bir ortaama girerken olduğu gibi düşük ışık seviyelerine uyumda zorlanma artış.
 • Renklerin yoğunluk veya parlaklığında azalma
 • Yüzleri tanımada zorluk
Kuru maküler dejenerasyon genellikle her iki gözü de etkiler. Yalnızca bir göz etkilenirse, gözünüzde herhangi bir değişikliği fark etmeyebilirsiniz, çünkü diğer gözünüz zayıf gören gözü telafi edebilir. Ve bu durum yan (periferik) görmeyi etkilemez, bu yüzden nadiren total körlüğe neden olur.

Kuru maküler dejenerasyon yaşa bağlı maküla dejenerasyonunun iki tipinden biridir. Retina altında büyüyen ve sızıntı yapan kan damarları ile karakterize edilen ıslak (neovasküler) makula dejenerasyonuna ilerleyebilir. Kuru tip daha sıktır, ancak genellikle yavaş ilerlemektedir (yıllar boyunca). Islak tip, görme bakımından ciddi görme kaybı ile sonuçlanan   görmede ani bir değişikliklere neden olma ihtimali daha yüksektir .

Ne zaman bir doktor görmelisiniz

Aşağıdaki durumlarda göz doktorunuza danışın:

 • Merkezi görmenizde değişiklikler fark ettiğinizde
 • Renkleri ve ince detayları görme beceriniz bozuduğunda

Bu değişiklikler, özellikle 50 yaş üzerindeyseniz, maküler dejenerasyonun ilk belirtisi olabilir.

Sebepler

Kuru maküler dejenerasyona neyin sebep olduğunu tam olarak bilinmemektedir. Ancak araştırma, kalıtsallığın, sigara ve diyet de dahil olmak üzere birçok çevresel faktörün bir kombinasyonu ile ilişkili olabileceğini gösteriyor.

Durum, göz yaşlandıkça gelişir. Kuru maküler dejenerasyon, doğrudan görüş hattınızdaki net görüşten sorumlu olan retinanın bir alanı olan makülayı etkiler. Zamanla makuladaki doku incelebilir ve parçalanabilir(atrofiye uğrayabilir).

Risk faktörleri

Maküler dejenerasyon riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

 • Yaş. Bu hastalık en çok 65 yaş üstü kişilerde görülür.
 • Aile geçmişi ve genetik. Bu hastalığın kalıtsal bir bileşeni vardır. Araşitırmalar sonucunda hastalığın gelişimi ile ilişkili birkaç gen tespit edilmiştir.
 • Irk. Makula dejenerasyonu beyazlarda diğer insanlardakinden daha yaygındır.
 • Sigara içmek . Sigara içmek ya da düzenli olarak sigara içmek sigara içmek maküler dejenerasyon riskinizi önemli ölçüde arttırır.
 • Obezite. Araştırmalar, obez olmanın erken veya ara makula dejenerasyonunun hastalığın daha ağır formuna ilerleme şansınızı artırabileceğini gösteriyor.
 • Kalp-damar hastalığı. Kalp ve damarlarınızı etkileyen hastalıklarınız varsa, maküler dejenerasyon riski yüksek olabilir.

Komplikasyonlar

Kuru maküler dejenerasyonu sonucunda  merkezî görme kaybı yaşayan insanlar depresyon veya görsel halusinasyonlar yaşayabilir. Ve kuru maküler dejenerasyon, ıslak maküler dejenerasyona kadar ilerleyebilir, bu da tedavi edilmediğinde hızlı görme kaybına neden olabilir.

Teşhis

Doktorunuz, tıbbi ve aile geçmişinizi inceleyerek ve göz muayenenizi tamamlayarak durumunuzu teşhis edebilir. Ayrıca aşağıdakileri de içeren birkaç test yapabilir:

 • Gözün arkası muayenesi. Göz doktorunuz, gözbebeğinizi genişletmek  için damlaları gözlerine koyacak ve gözünüzü incelemek için özel bir alet kullanacaktır. Retinanın altındaki drüsen ( sarı renkli tortuların neden olduğu lekeli bir görünüm) arar. Maküla dejenerasyonu olan insanlar genellikle çok sayıda drusene sahiptir.
 • Görmenizin merkezindeki kusurları test edin. Göz muayenesi sırasında, göz doktorunuz görme merkezinizdeki kusurları test etmek için bir Amsler ızgarası kullanabilir. Makula dejenerasyonu, ızgaradaki düz çizgilerin bazılarının soluk, kırık veya bozuk görünmesine neden olabilir.
 • Floresein anjiyografi. Bu test sırasında doktorunuz kolunuzdaki bir damara bayar madde enjekte eder. Boya, gözünüzdeki kan damarlarına gider ve bunları belirgin hale getirir. Boya kan damarları boyunca dolaşırken özel bir fotoğraf makinesi birkaç resim çeker. Anormal kan damarı veya retinal değişiklikleriniz varsa bunlara görüntülerde görünecektir.
 • Indosiyanin yeşil anjiografi. Floresan anjiyografi gibi, bu testte enjekte edilen bir boya kullanılır. Floresan anjiyografinin bulgularını doğrulamak veya belirli maküler dejenerasyon tiplerini tanımlamak için kullanılabilir.
 • Optik koherens tomografi. Bu noninvaziv görüntüleme testi, retinanın ayrıntılı kesit görüntülerini görüntüler. Retinanın incelmiş, kalınlaşmış yada şişmiş alanlarını tanımlar. Bunlar, retina içindeki ve altındaki damar sızıntılarından kaynaklanan sıvı birikimlerinden kaynaklanabilir.

Kuru maküler dejenerasyon tedavi edilemez. Durumunuz erken teşhis edilirse, ilerlemesini yavaşlatmak için vitamin takviyeleri, sağlıklı beslenme ve sigara içmeme gibi adımlar atabilirsiniz.

Düşük görüş rehabilitasyonu

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon, yan (periferik) görmeyi etkilemez ve genellikle total körlüğe neden olmaz. Ancak, otomobil kullanmak, insanların yüzlerini tanımak ve okumak  için gerekli olan merkezi görüşünüzü azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Bir görme özürlü rehabilitasyon eğitimi almış bir göz doktorundan destek almanız  yararlı olabilir. Değişen görmelere uyum sağlamanın yollarını bulmanıza yardımcı olabilirler.

Bir teleskopik lens implantasyonu ameliyatı

Her iki gözde gelişmiş kuru maküla dejenerasyonu olan seçilmiş insanlar için, görmeyi iyileştirmenin bir seçeneği, bir göze teleskobik bir lens takmak için cerrahi olabilir. Minik plastik bir tüp gibi görünen teleskopik lens, görüş alanınızı büyüten merceklerle donatılmıştır. Teleskopik lens implant, hem mesafe hem de yakın plan görüntüsünü artırabilir, ancak çok dar bir görüş alanına sahiptir. Sokak levhalarının belirlenmesine yardımcı olmak için bir şehir ortamında özellikle yararlı olabilir.,

Göz içi teleskopik lens

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ