Katarakt Cerrahisi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

 

Sanılanın aksine daha yaygın ve daha kolay mı. Bu sizin için de doğru mu?

Son yıllarda katarakt cerrahisindeki gelişmeler hastaların korkusunu azaltacak niteliktedir. Eğer kataraktınız varsa yada ilerde gelişebileceği korkusu taşıyorsanız burada ameliyata karar vermenize yardımcı olacak bu büyüme trendindeki cerrahi için bilmeniz gerekenler sıralanmıştır.

  1. Katarakt yaygındır. Yeterince uzun yaşamak  dünyada körlüğün en sık nedeni olan yaşa bağlı gözlerde puslanma olduğu kataraktın gelişmesine neden olur. körlüğün 1 numaralı nedeni gelişecektir vardır. 80 yaşına ulaşan bireylerin ortalama yarıdan fazlasında katarakt olacak yada göz içi lens değişiminide içeren katarakt cerrahisi geçireceklerdir. ABD’de her yıl 3.5 milyondan fazla katarakt cerrahisi gerçekleştirilmektedir.

 

  1. Katarakt çeşitli belirtiler neden olabilir ve birtakım risk faktörlerine sahiptir. Bulanık görme, renkleri soluk algılama, gece körlüğü, ya da artan parlama veya haleler olabilir. Yaş katarakt ile ilgili en büyük risk faktörüdür. Diğer katkıda bulunan faktörler: Sigara, alkol kullanımı, güneş ışınlarına maruz kalma ve diyabet.
  2. Ameliyatlar artmakta ve hastanın yaşı ise düşmektedir. Katarakt ameliyatları sayısı her yıl artıyor, ve cerrahi hastanın ortalama yaşı düşmektedir. Bir Mayo Clinic çalışması 1980 ve 2010 yılları arasında, katarakt cerrahisi oranı beş kat artmış. Yapılan başka bir çalışmada günümüzde  katarakt cerrahisi geçiren hastaların ortalama yaşı 65’tir. 2004 yapılan bir çalışmada ise bu oran 73-75 aralığındaydı.
  3. İnsanlar daha önce katarakt ameliyatı olmayı tercih ediyor. Yeni nesil daha önceki kuşaklara göre daha erken katarakt ameliyatı olmaya karar veriyorlar. Nedenleri arasında: cerrahi geçmişe oranla, daha az komplikasyon ile daha güvenli olması. Hastalar bunu bilmekte ve cerrahiden önce kataraktın ilerlemesi için beklemek istemezler. Uzmanlar, bugünün genç hastalarının aktif  yaşam stillerini   kısaltmak istemediklerini ve görme problemleri daha az toleranslı olduklarını belirtmektedir.

Geçmişte, hastalar ve doktorlar görme iyice etkilenene kadar beklerdi. Bugün,  ameliyat için uygun görülen görme özür düzeyi eskisinden daha azdır. Örneğin  parlama ile birlikte olan gece görüşünde azalma okumada zorluklara yada kuvvetli el-göz koordinasyonu gerektiren golf ya da tenis gibi sporların yapılmasında zorluklara neden olmaktadır.

“Nesil daima aktif bir grup olmuştur” Dr Ravi Goel, Amerikan Oftalmoloji Akademisi için bir göz doktoru ve klinik sözcüsü söyledi. “İyi bir şekilde, büyük bir vizyon talep ediyorlar.”

  1. Katarakt cerrahisi risksiz değildir. Olası komplikasyonlar arasında: inflamasyon, lens dislokasyonu ya da retina dekolmanı. Ciddi komplikasyon düşük olsa da,  Amerikan Oftalmoloji Akademisi’ne göre,yüzde 1 ila  4 arasında değişmektedir. Hasta ve cerrah potansiyel yararları küçük riskler değerlendirip tartışarak hastanın mevcut görme bozukluğunu düzeltmek için cerrahiye karar vermeleri gerekir.
  2. Prosedür oldukça basittir. Katarakt ameliyatı genellikle ayaktan yani hastanın yatışını gerektirmeyen bir cerrahidir. Ultrason yöntemi ile katarakt emilerek yerine yapay lensler yerleştirilmektedir. Son yıllarda, LASIK ‘te kullanılan  lazerlere benzer yöntemlerle de katarakt cerrahisi uygulanmaktadır.

Ameliyata  hazırlamak için, anestezik  göz damlaları ile göz uyuşturulur. Çoğu hasta, ameliyat sırasında uyanık kalmayı tercih ederken, bazıları kısa bir süreli bir uyku isteyebilir. Ameliyat esnasında hastalar ışıklar ve şekiller gördüklerini ve zaman zaman basınç hissettiklerini ifade ederler.

  1. Büyük gelişmeler olmuştur. 

70’li yıllarda, prosedür hastanede kalmayı gerektiren dikişli bir cm’de fazla kesileri olan ve sonrasında hastanın şişe dibi gözlük kullanmasına neden olmaktaydı. O zamandan beri, cerrahi teknikler ve göz içi mercek kalitesinde büyük ilerlemeler meydana gelmiştir. Bugün, tipik bir hasta, 15 dakikalık bir ameliyat için ayaktan cerrahi merkezinde ortalama iki saat harcayarak önceki kesilerin beşte biri büyüklüğünde ve dikiş gerektirmeyen kesilerle ve  herhangi bir gözlük  ihtiyacına gerek kalmaksızın ameliyatını olabilmektedir.

  1. Maliyeti bir cerrahi değil.

Sağlık hizmetlerinde birçok şeyin aksine, katarakt cerrahisi maliyetleri azalmaktadır. Bir çalışmada , katarakt cerrahisinin 2012 yılında 2000 yılına göre yüzde 34 , 1985 yılına göre ise yüzde 85 oranında daha az maliyeti olduğunu göstermiştir. Ülkemizde standart katarakt ameliyatı GSS ve özel sağlık sigortaları tarafından karşılanmakta, var olan astigmatı düzeltmek yada hem yakını hemde uzağı gösteren multifokal denilen mercekleri kullanmak isterseniz ekstra ödemeler yapmak durumunda kalabilirsiniz.

  1. Katarakt cerrahisi  görmeyi arttırma dışında başka faydalar da sunuyorBir çalışmada ameliyatı geçirmiş olanlar için araba kazası oranının  düştüğünü göstermiştir. Başka bir çalışmada 70. üzerinde kadınlarda düşme oranında önemli bir düşüş olduğunu  gösterdi. Avustralyalı araştırmacılar , katarakt ameliyatından sonra muhtemelen gelişmiş güven ile artan aktivite ve sosyal izolasyon azalmasına bağlı olarak  anksiyete ya da depresyonun daha az rapor edildiğini bulmuşlardır.
  2. Katarakt cerrahisi, ne yazık ki, dünya birçok yerinde yapılamamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre Katarakt gelişmekte olan ülkelerde körlüğün yarısının nedeni ve yaklaşık 20 milyon kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Katarakt cerrahisi erişimin olmaması bunun başlıca nedenidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ