Hipermetropi Nedir?

Uzaktaki cisimleri net yakındaki objeleri ise bulanık görebileceğiniz yaygın bir görme bozukluğudur.

Hipermetropinin derecesi odaklanma yeteneğinizi etkiler.

Hipermetropi genellikle doğumda bulunur ve ailesel yatkınlık söz konusudur. Bu durumu gözlük veya kontakt lenslerle kolaylıkla düzeltebilirsiniz. Başka bir tedavi seçeneği ise  ameliyattır.

Belirtiler

Hipermetropi şu belirtiler olabilir:

 • Yakınlardaki nesneler bulanık görünebilir
 • Net görmek için gözlerinizi kısabilirsiniz
 • Göz çevresinde ağrı ve gözlerde yanma hissi  içeren göz yorgunluğunuz olabilir.
 • Okuma, yazma, bilgisayar çalışması veya çizim gibi yakın görme gerektiren uzun süreli faaliyetlerden sonra genel göz rahatsızlığı veya baş ağrısı yaşarsınız.

Ne zaman bir doktor görmelisiniz

Hipermetropi dereceniz günlük yaşam aktivitelerinizi etkilemeyecek düzeydeyse uzun yıllar  bu durumu tolere edebilirsiniz ancak yakın işlerde görme ve bunun dışında göz yorgunluğu, baş ve göz ağrısı yaşıyorsanız  bir göz doktoruna görünmelisiniz. Doktorunuz hipermetropinin derecesini belirleyebilir ve görüşünüzü düzeltme seçeneklerini size bildirebilir.

Sebepler

Gözlerinizin odaklandığı iki bölüm vardır:

 • Kornea; gözünüzün açık ön yüzeyi
 • Len;, nesnelerin üzerine odaklanmaya yardımcı olmak için şekil değiştiren gözünüzdeki mercek

Mükemmel görüşe sahip bir göz için, bu odaklama elemanlarının her biri mermerin yüzeyi gibi mükemmel bir düz eğriliğe sahiptir. Böyle bir eğriliği olan bir kornea ve mercek, gözün arkasındaki doğrudan retina üzerinde odaklanmış bir görüntü oluşturmak için gelen tüm ışıkları kırar.

Kırma Kusuru

Kornea ya da lensiniz eşit ve düzgün kavisli değilse, ışık ışınları doğru kırmaz ve kırma kusurunuz var demektir. Hipermetropi kırma kusurunun bir türüdür.

Görme yeteneğiniz, korneanız çok eğri olduğunda veya gözünüz normalden daha kısa olduğunda oluşur. Retinaya tam olarak odaklanmak yerine ışık retinanın arkasında odaklanır ve yakındaki nesneleri için bulanık bir görüntü elde edilir.

Komplikasyonlar

Görme kusuru aşağıdaki gibi çeşitli sorunlarla birlikte olabilir:

 • Kayma-Şaşılık. Hipermetropisi olan bazı çocuklarda görülebilirHipermetropinin bir kısmını veya tamamını düzelten özel olarak tasarlanmış gözlükler bu sorunu etkili bir şekilde tedavi edebilir.
 • Yaşam kalitesinin azalması. Düzeltilmemiş hipermetropi yaşam kalitesini etkileyebilir ve sınırlı görme gücü günlük aktivitelerden mahrum kalınmasına neden olabilir. Çocuklarda, tedavi edilmemiş görme yeteneği öğrenme problemlerine neden olabilir.
 • Göz yorgunluğu. Düzeltilmemiş hipermetropi, odaklanmayı sürdürmek için gözlerinizi kısmanıza veya zorlamanıza neden olabilir. Bu, göz yorgunluğuna ve baş ağrılarına yol açabilir.
 • Engellenmiş güvenlik. Kendi güvenliğiniz ve başkalarının sağlığı için, düzeltilmemiş görme probleminiz varsa araç ya  da mekanik ekipman kullanmayın

Testler ve teşhis

Hipermetropi temel bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Tam bir göz muayenesi bir seri testi içerir. Göz doktorunuz garip değişik aletleri kullanabilir, parlak ışıkları doğrudan gözlerinize doğrultabilir ve bir dizi göz taraması isteyebilir. Her test, doktorunuzun görme de dahil olmak üzere gözlerinizin farklı bir yönünü incelemesini sağlar.

Tedaviler ve İlaçlar

Hipermetropinin tedavisinde amaç, düzeltici lensler veya refraktif cerrahi kullanarak ışığı retinaya odaklamaya yardımcı olmaktır.

Düzeltici mercekler

Genç insanlarda, tedavi her zaman gerekli değildir, çünkü gözlerin içindeki kristal lensler durumun telafi edilmesi için yeterince esnektir. Ancak yaşlandıkça, lensiniz daha az esnek hale gelir ve nihayetinde yakın görüşünüzü iyileştirmek için düzeltici merceklere ihtiyaç duyarsınız.

Düzeltici lensler takmak, korneanın azalmış eğriliğini ya da gözün daha küçük boyutunu (uzunluğu) etkisiz hale getirerek, hipermetropiyi tedavi eder. Düzeltici merceklerin türleri arasında şunlar bulunur:

 • Gözlük. Gözlük çeşitliliği geniş; çift odaklı, üç odaklı, aşamalı mercekler ve okuma merceklerini içerir.
 • Kontak lens. Sert, yumuşak, uzun süreli , tek kullanımlık, katı gaz geçirgen ve çift odaklı çok çeşitli kontakt lensler mevcuttur. Kontakt lenslerin avantaj ve dezavantajları ile ilgili bilgiler hakkında göz doktorunuza danışın.Yakın görme (presbiyopi) yaşla ilgili sorun yaşıyorsanız, monovizyon kontak lensleri sizin için bir seçenek olabilir. Monovision kontakt lenslerinde uzak görüş için (genellikle baskın göz) kullandığınız gözü  düzeltmeye ihtiyacınız olmayabilir. Fakat diğer gözlerinizdeki yakın görüş için kontakt lens kullanılabilir. Bazı insanlar bu vizyona uyum sağlamada sorun yaşar, çünkü yakınlardaki ve uzaktaki her şeyi net bir şekilde görebilmek için 3 boyutlu görüşten vazgeçmek gerekir. Monovizyon kontakları aralıklı olarak istenildiği gibi takılabilir.

  Modifiye monovizyon kontak lensleri başka bir seçenektir. Bu tür kontak lensleri ile, gözünüzde iki odaklı bir kontak lensi ve baskın gözünüzün mesafesi için öngörülen bir kontakt lens takabilirsiniz. Daha sonra iki gözünüzü de hem uzak  mesafe için, hemde yakınında nesneleri görmek için kullanabilirsiniz.

Refraktif cerrahi

Refraktif cerrahi prosedürlerin çoğunun yakın myopi tedavisinde kullanılmış olmalarına rağmen, bunlar hipermetropi tedavisi için de kullanılabilir. Bu cerrahi tedaviler, kornea eğriliğinizi yeniden şekillendirerek görmenizi düzeltir. Refraktif cerrahi yöntemleri şunları içerir:

 • Lazer yardımlı yerinde keratomileusis (LASIK). Bu prosedürle göz doktoru korneadan ince, menteşeli bir flep yapar. Daha sonra  kemerli şeklini düzleştirmek için korneanın merkezindeki katmanları incelten bir excimer lazer kullanır.Bir excimer lazer, ısı üretmemesi nedeniyle diğer lazerlerden farklıdır. Excimer lazer kullanıldıktan sonra, ince korneal flep yeniden konumlandırılır.
 • Lazer yardımlı subepitelyal keratektomi (LASEK). Korneaya bir flep oluşturmak yerine, cerrah kornea’nın ince koruyucu örtüsünde (epitel) bir kapak oluşturur. Daha sonra korneanın dış katmanlarını yeniden şekillendirmek ve eğriliğini düzleştirmek için bir eksimer lazer kullanır ve daha sonra epitel kapağı yeniden konumlandırır. İyileşmeyi teşvik etmek için birkaç gün boyunca bir bandaj yada kontakt lens takmanız gerekebilir.
 • Fotorefraktif keratektomi (PRK). Bu işlem LASEK’e benzer, ancak cerrah epiteli çıkartır. Korneanın yeni şekline uygun olarak doğal olarak epitel kendiliğinden büyür. Birkaç gün boyunca bir bandaj yada kontakt lens takmanız gerekebilir.
 • İletken keratoplasti (CK). Bu prosedür, kornea çevresinde halka tarzında küçük lekeler oluşturacak şekilde ısı uygulamak için radyo frekansı enerjisini kullanır. Etkisini, ısı ile gerilen plastik sargıyı andırır tarzda bir mantıkla gösterir. Korneanın eğriliğindeki değişim derecesi lekelerin sayısına ve aralığına ve korneanın tedavi sonrası iyileşme biçimine bağlıdır. CK sonuçları kalıcı değildir.

Refraktif cerrahiden sonra ortaya çıkabilecek muhtemel komplikasyonlardan bazıları şunları içerir:

 • İlk sorununuzda yetersiz düzeltme veya aşırı düzeltme
 • Işıkların etrafında görünen bir halo veya yıldız patlaması gibi görsel yan etkiler
 • Kuru göz
 • Enfeksiyon
 • Nadiren, görme kaybı

Bu prosedürlerin potansiyel riskleri ve faydalarını göz doktorunuza danışabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ