Göz yaşı salgısını artırmak için yeni nörostimulatörler cihazlar burun boşluğunu kullanacak

Burun içi elektrik uyarısı göz yaşı salgısını arttırmak için alternatif bir yol sunar.

Kronik gözyaşı kuruluğu yaklaşık 25 milyondan fazla insanı etkilemektedir ve günümüzde şimdiye kadar punktum tıkaçları ve gözyaşı damlaları şeklinde seçenekler mevcuttu. Yeni bir nörostimulatör ile yapılan iki çalışmadan elde edilen sonuçlar, vücudun gözyaşı sistemini regüle etmek için yeni bir yol olabileceğini gösteriyor.

Cihazın (Oculeve Intranazal Gözyaşı Nörostimülatörü, Allergan) dayanıklı, şarj edilebilir bir stimülatör ünitesinin üstündeki hidrojel ile tek kullanımlık bir ucu içeriyor. Beş seviyeli hasta uyarımlı stimülasyon da cihazın bir parçası.

Bu yönteme yönelik kanıtlar ise;

Klinisyenler artık gözyaşı salgısının lakrimal fonksiyonel ünit tarafından düzenlendiğini ve burun boşluklarının bunda rol oynadığını bilmektedir.

 Pamuk uçlu aplikatör ile yapılan burun stimülasyonlu Schirmer’in refleks gözyaşı salgısını indüklediği bilinmektedir. Nazal anestezi normal kişilerde gözyaşı üretimini% 34 düşürmektedir

Goblet hücreleri, sinirsel uyarıya yanıt olarak müsin salgılarlar

Kuru göz; gözyaşı sekresyonunun, kornea duyarlılığında azalmaya, antikolingerjik ilaçlara, asetilkolin reseptörlerine karşı otoantikorlara veya inflamatuvar sitokinler nedeniyle azalmasının bir sonucu olduğunu bildiren bir çok yayın yayın mevcuttur.

Yapılan çalışmada cihaz, Schirmer skorlarını istatistiksel ve klinik olarak anlamlı derecede yükseltmektedir. Çalışma sonrası yapılan hasta anketinde hastalar % 70’lik bir oranla stimülatörü tekrar kullanmak istediklerini ve % 80’inden fazlası cihazı önerdiği ifade edilmiş.

Burun nörostimülasyonu kuru göz için heyecan verici yeni bir tedavi yöntemi olarak gözükmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ