Glokom nedir?

Glokom, görme bilgisini beyne taşımak için gözlerden ayrılan noktada optik sinirin ilerleyici hasar görmesine neden olan bir göz hastalıkları grubudur.

Tedavi edilmediği takdirde, çoğu glokom tipi   (belirgin bri semptom vermeksizin) giderek  ilerleyebilir ve  görsel hasarın kötüleşmesine  yol açarak körlüğe neden olabilir. Görsel hasar oluştuğu taktirde çoğunlukla geri dönüşü olmayan bir durumdur ve buda glokomun “sessiz kör edici hastalık” veya “görmenin sinsi hırsızı” olarak tanımlanmasına neden olmuştur.

Glokom, dünya genelinde görülen ikinci körlük nedenidir. Dünya da 4.5 milyon kişi  glokom nedeniyle kör olduğu tahmin edilmektedir 1 bu sayının 2020 yılında 11,2 milyona çıkacağı öngörülmektedir 2 . Hastalığın sessiz ilerlemesinden dolayı – en azından erken evrelerinde – gelişmiş ülkelerdeki etkilenen kişilerin% 50  kadarının, glokoma sahip olduğunun farkında bile olmadığı dikkat çekicidir 3 . Bu sayı dünyanın az gelişmiş bölgelerinde % 90’a kadar çıkabilmektedir.

Birkaç glokom türü vardır. Bazıları, diğer görme bozukluklarının (“sekonder” glokomların) bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir, ancak büyük çoğunluğu “primer” yani bilinen bir neden olmadan ortaya çıkmaktadır. Bir zamanlar, çoğu veya tümü glokomların nedeninin gözde yüksek basınç (göz içi basıncı olarak da bilinir – bazen GİB olarak kısalır) olduğuna inanılırdı. Bununla birlikte, anormal derecede yüksek GİB bulunmayan kişilerin bile glokoma maruz kalabileceği tespit edilmiştir. Bu nedenle bugün , göz içi basıncı  ırk ,soy, aile öyküsü, yüksek miyopi ve yaş gibi diğer faktörlerle birlikte glokom için bir “Risk Faktörü” olarak düşünülmektedir.

Glokomun bazı biçimleri doğumda (“konjenital”) veya bebeklik dönemi ve çocukluk döneminde (“juvenil”) ortaya çıkabilir; Ancak çoğu vakada, glokom  40′ lı yaşlardan sonra ortaya çıkar ve sıklığı yaşla birlikte artar. Erkeklerle kadınlar arasında glokom insidansında belirgin bir fark bulunmamaktadır.

Erişkin başlangıçlı glokomun en yaygın türleri, Kafkasya ve Afrika kökenli hastalarda görülen Primer Açık Açı Glokomu (POAG) ve Asya kökenli hastalarda daha sık bulunan Açı Kapanma Glokomu (ACG) . Açı Kapatma Glokom genellikle POAG gibi kroniktir, ancak bazen akut olabilir, bu durumda hızlı görme kaybına yol açan çok ağrılı oküler bir durum ortaya çıkar.

Glokom için henüz bir tedavi yoktur ve görme kaybı geri döndürülemez. Bununla birlikte ilaç veya cerrahi (geleneksel veya lazer) başka görme kaybını durdurabilir veya yavaşlatabilir. Bu nedenle, erken teşhis, görme bozukluğunun sınırlandırılması ve ciddi görme engelli veya körlüğe doğru ilerlemenin engellenmesi için gereklidir. Göz doktorunuz glokomu erken evrelerinde tespit edebilir ve size en iyi etki yolunu gösterebilir

  1. World Health Organization data fromwww.who.int/blindness/causes/priority/en/
  2. Quigley et al. Br J Ophthalmol 2006; 90:262-267
  3. Sommer et al. Arch Ophthalmol 1991; 1090-1095

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ