Havuç gerçekten daha iyi görmemizi sağlar mı?Gerçek mi yada Kurgu mu ?

Havuç yemek gerçekten karanlıkta daha iyi görmenize yardımcı olabilir mi?

Gecenin karanlığında, İngiliz Hava Kuvvetleri 2. Dünya Savaşı sırasında Alman uçaklarını nasıl alt etmeyi başardı?Gıda Bakanlığına göre, havuç yemek, pilotların başarısının anahtarıydı. Zamanın ajansları sivillerin yerli yetiştirilen sebzeleri daha fazla tüketmelerini teşvik etmek için havucun mükemmel gece görüşü sağladığı ve karanlıkta kaldıklarında kendilerine yardımcı olacağı şeklinde pilotları da dahil ettikleri birtakım kampanyalar düzenlediler. Kök sebzede beta-karoten zengindir ve doğal olarak oluşan bir pigment olup gözü besler.

Yıllar sonraki dedikodular, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin bu mesajı, gece çatışmalarını gizlice yürütmek amacıyla  yakın tarihte kabul edilen radar teknolojisini  örtbas etmek için dayattıkları şeklindeydi. Havilland Havacılık Müzesi’nden gelen bilgiler, bu aldatmacanın aslında İngiliz Bilgi Bakanlığı’nın bir planı olduğunu öne sürüyor.Ancak Londra Kraliyet Hava Kuvvetleri Müzesi’nde müze müdürü olan Bryan Legate, farklı bir görüşe sahiptir. Legato, “İngiliz Hava Bakanlığının, havucun görmeyi  geliştirdiği hikayesinden mutluluk duyduklarını söylese de, bunu asla Almanları kandırmak için kullanmadığını” ifade diyor.Legato”Alman istihbarat servisi, yer radarı tesisimizin farkındaydı ve uçaktaki radarın varlığına şaşırmaması gerektiğini ifade eder.

Yine de şu soru kalır: Havuç görme düzeyini gerçekten iyileştirebilir mi, yoksa bir kurgu malzemesi mi?

Cevap evet, bazı koşullar altında, havuç yemek, görme oranını arttırmaya yardımcı olacaktır.

Vücut A vitamini yapmak için beta-karoteni kullanıyor ve “A vitamini gerçekten önemli, bunda hiçbir şüphe yok. A vitamini, ışığın ışığı beyne iletilebilen bir sinyal haline dönüştürmesine yardımcı olur ve insanların düşük ışık altında görmelerini sağlar.Ayrıca, vücutta yeterli miktarda A vitamini yoksa, kornea (gözün ön kısmındaki saydam tabaka) kelimenin tam anlamıyla ortadan kalkar. Her yıl yaklaşık 250.000 ila 500.000 çocuğun vitamin eksikliği sonucunda kör olmaktadır. İnsanlarının Nepal veya Hindistan gibi aşırı A vitamini eksikliklerine maruz kaldıkları yetersiz beslenmenin olduğu ortamlarda, vitamin veya beta-karoten takviyelerinin gece görüşünü iyileştirdiği gösterilmiştir.

Ancak, gece görüşünü optimize etmek için tam olarak ne kadar havuça ihtiyaç duyulduğu tam net değildir.Çoğu çalışma şimdiye kadar havuçların değil beta-karoten veya vitamin A takviyelerinin yararlarına bakmaktadır.2005 yılında yapılmış bir çalışmada, gebe kadınlarda gece körlüğüne yardım etmek için güçlendirilmiş pirinç, horoz ibiği çiçeği yaprağı ve keçi karaciğeri gibi A vitamini açısından zengin diğer seçeneklere karşı haftada altı gün pişmiş havuçun yaklaşık 4,5 gramlık tüketimini inceledi.Sonuç:olarak tüm gıdalar kabaca aynı performans göstermesine karşın vitamin A takviyesi en iyi sonucu verdiği bulundu. (Batılı ülkelerde diyetle alınan A vitaminin yaklaşık yüzde 30’u beta-karoten kaynaklı ancak bazı gelişmekte olan ülkelerde ise A vitamininin tek kaynağı havuçtur)

Yine de, diğer araştırmalar beta-karotenin A vitamini ne çok verimli bir şekilde dönüşmediğini göstermiştir – Tahminler, sadece bir A vitamini molekülü yapmak için 12 ila 21 moleküllü beta-karotenin diyette alınması gerektirdiğini öne sürmektedir. Beta-karoten aksine Düz vitamin A, bağırsak duvarında A vitamini haline dönüştürülmesi gerekir, bu da çoğu kişinin havuç yemek yerine mümkünse A vitamini takviyelerini alarak daha iyi sonuç alacağı anlamına geliyor.

Aşırı hacuç yemek çoğu insanın görme düzeyini arttırmayacaktır. Vücudumuzda yeterli miktarda beta-karoten bulunduğunda, sıklıkla  A vitamini ne dönüştürülmez. Çünkü Vücut A vitaminin toksik seviyelerde birikimini önlemek için doğal olarak düzenlenir. Peki kaç tane havuç idealdir? “Size kaç tane havuç yemeniz gerektiğini söyleyen rakam yok, ancak her şey ılımlı bir şekilde dengelenmelidir” deniyor. Gerçekten de, eğer bir kişi çok fazla havuç yerse, cildi biraz turuncu hale gelebilir – sağlık açısından endişe taşımayan zararsız bir belirtidir bu. Çoğu göz problemi, genetik, yaşlanma veya diyabet gibi beta-karoten ile desteklenemeyen sebeplerin neden olduğu görme bozukluklarından kaynaklanmaktadır.

Gece körlüğü konusu yeni bir konu değildir. Eski Mısır metinlerinde detaylandırılmıştır. O dönemde yapılan tedavi basitti: Sulandırılmış olan bir ızgara kuzu karaciğeri  hastaların gözüne topikal bir tedavi sağlamak için sıkılmıştı (ünlü göz doktoru ve A vitamini uzmanı Alfred Sommer daha sonra restorasyonun belki de beslenmesinden mi kaynaklandığını düşünerek ve Hastalara A vitamini bakımından zengin olan karaciğer gibi tedavileri takiben).

Ggörme yeteneğini iyileştirmek için besleyici zengin yiyecekler yemeye gelince, yeşil, yapraklı sebzeler üzerinde durulması gerekir. Ispanak, lahana veya turuncu yeşiller – lutein ve zeaksantin (diğer gıda kaynaklı besinler) retinaya zarar verebilecek görünen ışığın yüksek enerjili dalga boylarını filtreleyerek gözlerinizin korunmasına yardımcı olabilir. Bu tür gıdalar,yaşlılıkta körlüğün başlıca nedeniolan yaşa bağlı  maküler dejenerasyona karşı korunmaya da yardımcı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ