Diabetin Gözünüzü etkilemesini nasıl önlersiniz?

Diyabetik retinopatiyi her zaman önleyemek mümkün olmayabilir. Bununla birlikte, düzenli göz muayeneleri, kan şekeri ve kan basıncınızın iyi kontrolü ve görme problemlerine erken müdahale ciddi görme kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Şeker hastalığınız varsa, aşağıdakileri yaparak diyabetik retinopati olma riskinizi azaltın:

  • Diyabetinizi yönetin. Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi günlük rutinin bir parçasını yapın. Her hafta yürüyüş gibi orta derecede aerobik aktivitelerden en az 150 dakika yapmaya çalışın. Direkt olarak oral diyabet ilaçları veya insülininizi alınız.
  • Kan şekeri seviyenizi takip edin. Kan şekeri seviyenizi birkaç kez kontrol etmeniz ve kaydetmeniz gerekebilir – hastaysanız veya stres altındaysanız daha sık ölçümler gerekebilir. Kan şekerinizi ne sıklıkta test etmeniz gerektiğini doktorunuza sorun.
  • Doktorunuzdan bir glikolize hemoglobin testi isteyin. Glikozile hemoglobin testi veya hemoglobin A1C testi, testten önceki iki veya üç aylık periyot için ortalama kan şekeri seviyenizi yansıtır. Çoğu insan için, A1C hedefi yüzde 7’nin altındadır.
  • Tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü kontrol altında tutun . Sağlıklı besinler yemek, düzenli egzersiz yapmak ve aşırı kiloları vermek bu konuda size yardımcı olabilir. Bazen ilaçlara da ihtiyaç vardır.
  • Sigara içiyorsanız veya başka türde tütün kullanıyorsanız doktorunuzdan bırakmanıza yardımcı olmasını isteyin. Sigara içmek, diyabetik retinopati de dahil olmak üzere çeşitli diyabet komplikasyonları riskinizi arttırır.
  • Görme değişikliklerine dikkat edin. Ani görüş değişiklikleri yaşarsanız veya görüşünüz bulanık, lekeli veya puslu hale gelirse derhal göz doktorunuzla iletişime geçin.

Diyabetin mutlaka görme kaybına yol açmayabileceğini unutmayın. Diyabet yönetiminde aktif rol almak komplikasyonları önlemeye yönelik uzun bir yol kat edebilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ