Astimatizma Nedir?

Astigmatizm  göz yüzeyinde düzensiz eğriliğe bağlı olarak gelişen uzak ve yakın mesafede bulanık görüşe neden olan yaygın ve genel olarak tedavi edilebilir bir kusurdur.

Astigmatizm, gözünüzün ön yüzeyi (kornea) veya gözünüzdeki lensde uyuşmayan eğriler olduğunda ortaya çıkar. Yuvarlak bir top gibi bir eğriye sahip olmak yerine, yüzey yumurta şeklindedir. Bu, tüm mesafelerde bulanık görme yaratır.

Astigmatizm sıklıkla doğumda görülür ve hem miyopi hemde hipermetropi ile birlikte görülebilir. Çoğu zaman,tedavi gerektirmeyecek düzeydedir. Tedavi gerektiren düzeyde ise tedavi seçenekleriniz düzeltici lensler veya ameliyattır.

Belirtiler ve nedenler

Belirtiler

Astigmatizma belirtileri şunları içerir:

 • Bulanık veya çarpık görme
 • Göz yorgunluğu veya rahatsızlık
 • Baş ağrısı
 • Gece görüşünde zorluk
 • Göz kısma

Ne zaman bir doktor görmelisiniz

Astigmat dereceniz günlük yaşam aktivitelerinizi etkilemeyecek düzeydeyse uzun yıllar  bu durumu tolere edebilirsiniz ancak görüntülerde bulanıklık ve bunun dışında göz yorgunluğu, baş ve göz ağrısı yaşıyorsanız  bir göz doktoruna görünmelisiniz. Doktorunuz astigmat kusurunun derecesini belirleyebilir ve görüşünüzü düzeltme seçeneklerini size bildirebilir.

Çocuklar ve ergenler

Çocuklar görme bulanıklığının farkına varamayabilir, bu nedenle göz hastalıkları için taranmalı ve görüşleri bir çocuk doktoru, oftalmolog,  veya eğitim almış kişiler tarafından aşağıdaki yaş ve aralıklarla test edilmelidir.

 • Yenidoğan döneminde
 • Okul yaşına kadar her yıl
 • Okul yıllarında, her iki yılda bir

Sebepler

Gözünüz ışığı retina üzerine düşüren eğri yüzeylerden oluşan iki yapıya sahiptir; bunlar görüntüleri oluşturur:

 • Kornea, gözyaşı film ile birlikte gözünüzün açık ön yüzü
 • Lens, gözün içindeki şeffaf bir yapı olup, yakın objelere odaklanmaya yardımcı olmak için şekil değiştirir.

Mükemmel şekilli bir göz içinde, bu yapıların her biri düz bir topun yüzeyi gibi yuvarlak bir eğriliğe sahiptir. Böyle bir eğriliği olan  kornea ve mercek, gözün arkasında doğrudan retina üzerine keskin odaklanmış bir görüntü oluşturmak için gelen tüm ışıkları kırar.

Refraktif  (kırma) Kusur

Kornea ya da lensiniz iki uyuşmayan eğriye sahip yumurta şeklindeyse, ışık ışınları düzgün kırılmaz, bu da refraktif hataya ve kişide bulanık görüntüye neden olur. Astigmatizma da bir tür kırma kusurudur.

Astigmatizma, korneanız veya lensiniz bir yönde diğerinden daha eğik olduğunda oluşur. Kornea uyumsuz eğriliğe sahipse korneal astigmatizma , lensiniz uyumsuz eğrilere sahipse, lense bağlı astigmatizmanız var demektir. Her iki astigmatizma da bulanık görme yaratabilir. Bulanık görüntü bir yönde yatay, dikey veya çapraz olarak daha fazla ortaya çıkabilir.

Astigmatizma doğumdan sonra ortaya çıkabilir veya bir göz yaralanması, hastalık veya ameliyat sonrasında ortaya çıkabilir. Astigmatizmaya zayıf ışıkta okumak, televizyonu çok yakından izlemek veya gözleri kısmak gibi sebepler neden olmaz ya da astigmatizmayı kötüleştirmez.

Teşhis

Astigmatizma  göz muayenesi ile teşhis edilir. Tam bir göz muayenesi, göz sağlığınızı kontrol etmek için bir dizi testi ve gözlerinizin ışığı nasıl kırdığını belirleyen bir ölçümü içerir. Göz doktorunuz çeşitli enstrümanlar kullanabilir, doğrudan parlak ışıkları gözlerinize doğrultabilir ve sizden birkaç mercekle bakmanızı isteyebilir. Doktorunuz bu testleri gözlerinizin ve görüşünüzün farklı yönlerini incelemek ve gözlük veya kontakt lenslerle net görme sağlamak için gereken reçeteyi belirlemek için kullanır.

Tedavi

Düzeltici mercekler

Düzeltici lensler takmak, kornea ve lensinizin düzgün olmayan eğriliklerini ortadan kaldırarak astigmatizmayı düzeltir.

Düzeltici mercek türleri arasında şunlar bulunur:

 • Gözlükler : Gözlükler, gözünüzün düzensiz şeklini telafi etmeye yardımcı olan merceklerle yapılır. Mercekler  ışığı gözünüze uygun şekilde kırar. Gözlükler, hipermetropi ya da miyopi gibi diğer kırma kusurlarını da düzeltebilir.
 • Kontakt lensler : Gözlükler gibi kontakt lensler de çoğu astigmatizmayı düzeltebilir. Tek kullanımlık ve yumuşak da dahil olmak üzere çeşitli tip ve stiller mevcuttur; Katı, gaz geçirgenve bifokal gibi.Kontakt lensler, ortokeratoloji adı verilen bir prosedürde de kullanılır. Ortokeratolojide, gözünüzün eğriliği düzelene kadar günde birkaç saat sıkı kontakt lensler takarsınız. Sonra yeni şekli korumak için mercekleri daha az sıklıkla takarsınız. Bu tedaviyi bıraktığınızda, gözleriniz eski haline dönmüş olur.

  Uzun süre kontak lens  takmak gözdeki enfeksiyon riskini artırır.

  Kontak lenslerin artı ve eksileri ile riskleri ve sizin için neyin en iyi  olduğu hakkında göz doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Refraktif cerrahi

Refraktif cerrahi görmeyi geliştirir,  gözlük veya kontakt lens ihtiyacını azaltır. Göz cerrahınız refraktif hatayı düzeltmek için( korneanın eğrilerini yeniden şekillendirmek için)  lazer ışını kullanır. Ameliyattan önce doktorlar sizi değerlendirecek ve refraktif cerrahi için aday olup olmadığınızı belirleyecektir.

Astigmatizma için refraktif cerrahi çeşitleri şunları içerir:

 • Lazer yardımlı yerinde keratomileusis (LASIK): Bu prosedürle göz doktoru korneadan ince, menteşeli bir flep yapar. Daha sonra  kemerli şeklini düzleştirmek için korneanın merkezindeki katmanları incelten bir excimer lazer kullanır. Excimer lazer, ısı üretmemesi nedeniyle diğer lazerlerden farklıdır. Excimer lazer kullanıldıktan sonra, ince korneal flep yeniden konumlandırılır.
 • Lazer yardımlı subepitelyal keratektomi (LASEK): Korneaya bir flep oluşturmak yerine, cerrah korneanın ince koruyucu örtüsünde (epitel) bir kapak oluşturur. Daha sonra korneanın dış katmanlarını yeniden şekillendirmek ve eğriliğini düzleştirmek için bir excimer  lazer kullanır ve daha sonra epitel kapağı yeniden konumlandırır. İyileşmeyi teşvik etmek için birkaç gün boyunca bir bandaj ya da kontakt lens takmanız gerekebilir.
 • Fotorefraktif keratektomi (PRK): Bu işlem LASEK’e benzer, ancak cerrah epiteli çıkartır. Korneanın yeni şekline uygun olarak epitel kendiliğinden büyür. Birkaç gün boyunca bir bandaj ya da kontakt lens takmanız gerekebilir
 • Epi-LASIK : Bu, LASEK’in bir varyasyonudur. Doktorunuz  çok ince bir epitel tabakasını ayırmak için alkol yerine özel mekanize edilmiş künt bir bıçak kullanır. Daha sonra korneayı yeniden şekillendirmek için bir excimer lazer ile epitelin konumunu değiştirir.

Diğer yeni refraktif ameliyatlar, şeffaf lens çıkarılması ve  göz içi astigmat mercek yerleştirilmesi şeklindedir. Refraktif cerrahi için en iyi yöntem diye birşey yoktur  ve sizin için en iyi yöntemin seçimi sadece cerrahınızla  kapsamlı bir değerlendirme sonrasında yapılmalıdır.

Refraktif cerrahiden sonra ortaya çıkabilecek muhtemel komplikasyonlardan bazıları şunlardır:

 • İlk sorununuzda yetersiz düzeltme veya aşırı düzeltme
 • Işıkların etrafında görünen bir halo veya yıldız patlaması gibi görsel yan etkiler
 • Kuru göz
 • Enfeksiyon
 • Korneal yara izi
 • Nadiren görme kaybı

Bu prosedürlerin potansiyel riskleri ve faydalarını göz doktorunuza danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ